Kínai világos szójaszósz superior -pearl river bridge

Chinese light soy sauce superior -pearl river bridge

Ár:
790 Ft
db

A termék adatai

Kiszerelés: 150 g
Bruttó egységár: 5 267 Ft/ kg

A termékről

 

Termékleírás

Természetes erjesztésű kínai világos szójaszósz, másképpen sheng chou. Mesterséges aroma- és GMO-mentes, ezüst címkés, harmadik préselésből származó termék a Pearl River Bridge-től, amely Kínában is, külföldön rokonértelmű a minőségi szójaszósszal.

Enyhén áttetsző, tiszta, híg, folyékony ételízesítő és fűszer. Színe világosabb vörösesbarna, élénk. Dominánsan sós, alig érezhetően édeskés, aromás, mérsékelten umami ízű. Erős, tiszta, természetes illata van.

A kínai konyha egyik leggyakrabban használt ízesítője, a rizsecet és a Shaoxing bor mellett. A legáltalánosabb szójaszósz, elsősorban főzéshez, ízesítéshez, marináláshoz, pároláshoz, főleg olyan receptekhez, ahol az ízesítés mellett fontos, hogy az étel ne színeződjön el.

 

Mi a szójaszósz?

A szójaszósz, másképpen jiangyou egy több, mint 2000 éves, kínai eredetű ízesítő. Nemcsak a kínai konyhában számít alapvetőnek, hanem egész Kelet- és Délkelet-Ázsiában (Japán - shoyu, Korea - hansik/gaeryang ganjang, Vietnám - nuoc tuong, Tajvan, Thaiföld - sii-íu, Indonézia - kecap manis/asin, Malajzia - kicap, Szingapúr - kicap, Fülöp-szigetek - toyu, Burma, Hawaii - shoyu). Fontos hangsúlyozni, hogy országonként másképp készítik, és ennek megfelelően eltérő az íze, színe, sóssága, állaga. Így tehát a megfelelő szójaszósz kiválasztásánál mindig arra kell törekedni (ha lehet), hogy annak a konyhának a szójaszószát válasszuk, amelyhez a receptünk tartozik.

Többszázféle szójaszósz létezik, hiszen rengeteg tényezőtől függ, hogy milyen lesz a végtermék. Az, hogy a szójaszósz milyen eljárással készül, ez mennyi ideig tart, milyen gombakultúrát használnak, milyen arányban van jelen a víz, a só, a szója és a búza/más gabonaféle, milyen gabonafélét és milyen extra alapanyagokat adnak hozzá, mind-mind befolyásolja, hogy milyen lesz a szójaszósz.

A szójaszósz fermentálással vagy vegyi úton, hidrolízissel készül. Valamikor csak a hagyományos, természetes erjesztés létezett, napon érleléssel, ami egy hónapokig tartó a folyamatot jelentett. Ma már különféle gyorsabb megoldásokat is alkalmaznak, melyek közel sem olyan minőségű végterméket eredményeznek, ilyen pl. a savas hidrolízissel készített, hidrolizált szójafehérje alapú, cukrozott, színezett, ízesített szójaszósz vagy a mesterségesen gyorsított erjesztésű, alacsony sótartalmú szilárd fermentálású szójaszósz (LSF). A legjobb minőségű szójaszószok ma is a természetes, hosszú erjesztésűek, amit a csomagoláson is jelölnek.

Nagyvonalakban minden fermentált szójaszósz készítésénél hasonló lépéseket követnek. A szójababot áztatják, megfőzik/gőzölik, a búzát/más gabonafélét megpirítják és összetörik. A gabona helyett gyakran lisztet használnak, főleg a kínai szójaszószok esetében. A szóját és gabonát/lisztet összekeverik, beoltják a megfelelő Aspergillus kultúrával és más mikroorganizmusokkal. Meleg, nedves, jól szellőző helyen tartják 1 - 7 napig, amíg a penészgomba átszövi a keveréket, és elkezdi a tápanyagok lebontását. A beoltott elegyhez sós felöntőlevet vagy durva sót adnak, és hagyják erjedni (30 nap - több hónap - több év). Minél hosszabban erjesztik, annál összetettebb, mélyebb lesz az ízvilága, akárcsak egy jó bor vagy balzsamecet esetében. A végén préselik és leszűrik, a szilárd anyagokat eltávolítják, a szójaszószt pedig pasztörizálják.

A fermentálás teljes átalakulást hoz minden szempontból, mind tápanyagösszetétel, szín, íz, illat tekintetében. A gombakultúrák és mikroorganizmusok lebontják az összetett tápanyagokat könnyen emészthető egyszerűekre, a fehérjéket szabad aminosavakra és peptidekre (umami íz), a zsírokat rövid szénláncú zsírsavakra, az összetett szénhidrátokat egyszerű cukrokra (édeskés íz). Bizonyos cukrok tejsavvá és alhohollá alakulnak. Ph értéke a savas irányba tolódik, és egy nem-enzimatikus barnulás (Maillard reakció) is lezajlik. Egyszerre lesz sós, édes, savanykás, umami ízű és kesernyés, bár ez utóbbi igazán nem érzékelhető, mert a többi íz elfedi.

A kész szójaszósz mérsékli/megszünteti a nyers halak/tenger gyümölcsei/húsok/belsőségek tipikus szagát; tartósítja a vele/benne készített alapanyagokat; kiemeli az édes ízeket, tompítja a túlzottan sós ízeket; más umami-gazdag alapanyaggal elegyítve növekszik az ízfokozó kvalitása.

 

Mi a kínai szójaszósz?

A kínai szójaszószok elsősorban abban különböznek az összes többitől, hogy a és abszolút domináns összetevőjük mindig a szójabab. Relatív kevés gabonát adnak hozzá, mert nem az a cél vele, hogy a szójaszósz ízét érezhetően befolyásolják és édes irányba tolják, hanem hogy a fermentálást könnyebben, gyorsabban beindítsák.

Két nagy csoportra szokták osztani: fermentált vagy kevert.

A fermentált tovább bontható világosra és sötétebbre (csak szójababból készül).

A világos lehet első préselésű (másképpen prémium/prémium superior/prémium világos/superior első préselésű vagy touchou), második préselésű (Gold Label – arany címkés), harmadik préselésű (Silver Label – ezüst címkés), ill. kétszer fermentált (a második fermentálás világos szójaszószban történik, ettől lesz erős, karakteres íze). Egy második és harmadik préselésű szójaszósz valamivel kevésbé aromás, ízes, mint egy első préselésű. A világos szójaszószok jellemzően hígabbak, hangsúlyosabban sósak, és elsősorban arra valók, hogy kiemeljék az ételek az ízét.

A kevert szójaszósznak két kategóriája van: sötét és garnélás.

A sötét többféle lehet, attól függően, hogy hogyan készül, mivel keverik (melasz, cukor, gomba). A garnélásnak (xia zi jiangyou) az alapja világos szójaszósz, amit garnélával, alkohollal, cukorral és fűszerekkel főznek össze.

Amikor a sötét és öreg szójaszószt (lao chou) hagyományos módon készítik, első préselésből származó világos szójaszószt használnak, amit tovább érlelnek. A víz párolgása, a só kikristályosodása egy sötétebb, sűrűbb folyadékot eredményez, mely kevésbé sós, utóíze pedig édeskés. A tömegtermelés ezt a folyamatot lerövidíti; úgy ér el a hasonló végeredményt, hogy a világos szójaszószhoz (második vagy harmadik préselésű) melaszt/cukrot/karamellt ad, a sűrűséget keményítővel állítja be, a ki nem fejlett ízvilágot ízfokozóval pótolja.

A sötét és öreg szójaszósz további két típusú, kevert szójaszósz alapja: gombás sötét szójaszósz (caogu laochou), ami nem más, mint sötét szójaszósz és szalmagomba együtt érlelve, ill. sűrű szójaszósz (jiang you gao), ami tulajdonképpen sötét szójaszósz, extra hozzáadott cukorral, összefőzve és olykor keményítővel sűrítve.

 

Felhasználás

A legáltalánosabban használható szójaszósz, olyan, mint a só, bors. Ha egy kínai recept nem pontosítja, hogy milyen szójaszószt kér, akkor nyugodtan használjunk világosat, mert implicit erre gondolnak ilyenkor. Mindig kóstoljuk meg, mielőtt hozzáadjuk az ételhez, hogy tisztában legyünk a sósságával.

A kínai ételek esetében általában a főzés elején-közben adják az ételhez, de utóízesítőként is jó, és asztali ízesítőként is kínálhatjuk.

Kiváló hideg előételekhez, pároláshoz (fehér húsú halak, fehér húsok, zöldségek), ill. stir fry-ok, levesek, raguk, mártások, szószok, világos színű, könnyű marinádok, rizs, tészta ízesítésére.

Elfogadható, mint mártogató szósz, de ha van rá lehetőség, érdemes valamilyen specifikusabb, jobb minőségű világos szójaszószt választani erre a célra, mint pl. első préselésből származó világos szójaszószt, vagy kétszer fermentáltat.

A kínai konyhán túl is tudjuk használni, mint ízesítő, annyival komplexebb, mint a só; adjuk pörköltekhez, levesekhez, hús- és zöldségfasírtokhoz, tojásos ételekhez, umamiban gazdag paradicsomos mártásokhoz, -ételekhez, salátadresszingekhez.

 

Az összetevőkről

 

Összetétel

víz, szójabab 29%, só, búzaliszt, tartósítószer: kálium-szorbát

 

Allergének

Szóját, búzát tartalmaz.

 

Tápanyag-összetétel 100 ml termékben

Átlagos tápérték 100 ml termékben
Energia: 160 kJ / 38 kcal
Zsír: 0 g
- amelyből telített zsírsavak: 0 g
Szénhidrát: 4.5 g
- amelyből cukrok: 1.9 g
Fehérje: 4.9 g
Só: 17.5 g

 

Tárolás: Felbontás után tároljuk hűvös, sötét helyen, kb. 6 hónapig, vagy hűtőben kb. 1 évig.

Származási hely: Kína

 

Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a termékinformációk pontosak legyenek, azonban az élelmiszertermékek folyamatosan változnak, így az összetevők, a tápanyagértékek, a dietetikai és allergén összetevők is. Minden esetben olvassa el a terméken található címkét, és ne hagyatkozzon kizárólag azon információkra, amelyek a weboldalon találhatóak.
Ha bármilyen kérdése van, kérjük, hogy vegye fel a kapcsolatot a Négy égtáj ízei Kft.-vel, vagy esetlegesen a termék gyártójával.
Annak ellenére, hogy a termékinformációk rendszeresen frissítésre kerülnek, a 
Négy égtáj ízei Kft  nem vállal felelősséget semmilyen helytelen információért, amely azonban az Ön jogait semmilyen módon nem érinti.

Hasonló termékek

A kiválasztott termék a kosárba került!